Recept:
A karácsonyi menü záróakkordjaként felszolgált túrórudi torta receptje következik, mely egy habkönnyű csokis piskóta alapra kent „súlyos” karamellkrém, könnyű túróhab, mandula és csoki együttese.
A karamellkrémet készítsük el először, mert hűlnie kell. A cukrot kis lábosban lassan karamellizáljuk meg. Ha felolvadt teljesen, adjuk hozzá a tejszínt, alacsony lángon olvasszuk szépen egybe őket, majd adjuk hozzá a vajat. Szép sűrűre fő, ekkor zárjuk el a gázt, és hűtsük ki.
A piskótához melegítsük elő a sütőt 190-200 fokra. A tojásfehérjéket verjünk fel egy csipet sóval kemény habbá. Öntsük hozzá a cukor felét és keverjük tovább.
A sárgájákat addig keverjük a cukor másik felével , míg vajfehérségű lesz. Adjuk hozzá a kakaóport, majd a liszttel elkevert sütőport több részletben, és keverjük jól el. Annyi lisztet tegyünk bele, hogy már-már nehezünkre essen a keverés, de még ne legyen száraz, morzsálódó a krém. Kevés fehérjehabbal lazítsuk, még habverővel dolgozva. A maradék fehérjehabot óvatosan, immár kanállal keverjük hozzá, ne törjön össze.
Sütőpapírral béleljünk egy 20 cm tortaforma alját. A masszát oszlassuk el a formában, tegyük a sütőbe. Ha megemelkedett a tészta, mérsékeljük a hőt 150-160 fokra és süssük addig, míg a tészta közepébe szúrt villára vagy hústűre nem ragad massza, illetve addig, míg a tetejét megfogva már nem a „zacskózizegéshez” hasonló hangot adja. A kész piskóta oldalát hűlés után késsel lazítsuk meg, vegyük le róla a formát, majd a sütőpapírt, és vágjuk kétfelé.
A sütésről részletes videot készítettem, itt érhető el.
A túrókrémhez verjük habosra a tejszínt a habfixálóval (a president tejszínt melegen ajánlom, isteni zsíros, és nagyon finom!). A túrót, a porcukrot és kevés citromlevet keverjünk bele, kóstolgatva a krémet. Ne legyen túl édes, mert a karamell már eleve az!
A mandulát vagy mogyorót tegyük zacskóba és sodrófával ütögessük „gorombára”
A piskóta alapját „kínáljuk” meg a karamellel, szórjuk meg a mandulával/mogyoróval, majd kenjük meg a túrókrémmel. Helyezzük rá a másik piskótalapot, és vonjuk be egyenletesen az egészet a túrókrémmel. Jöhet a glazúr, amit Mohakonyhától lestem el. Ezzel óvatosan kell bánni, mert melegen megolvasztja a túrót, hidegen viszont már megköt, így ügyesen el kell kapni azt a pillanatot, amikor a torta tetejére kerül.
A glazúrhoz zselatin kivételével a hozzávalókat egy lábosban felmelegítjük, fakanállal kavargatva, nem kell forrnia és ne legyen buborékos! Ha már jó meleg, elzárjuk alatta a gázt, és kézi habverővel kevergetve nagyon lassan hozzászitáljuk a zselatint, hogy ne legyen csomós.
A kész mázat érdemes kis lyukú szűrőn átszűrni és időnként megkeverve kissé hűlni hagyni. Ekkor a torta tetejére csorgatjuk, gyorsan elkenjük rajta és durva mandulával szórhatjuk.
Nagyon szép , és nagyon finom sok recept.