Hozzávalók:
50 dkg liszt
25 g friss élesztő
2 dl langyos víz
20 g cukor
20 g vaj
30 g olívaolaj
1 tojás
A főzővízhez
3 liter víz
2 teáskanál szódabikarbóna
1 evőkanál cukor
A tetejére
1 egész tojás
Fekete és hagyományos szezámmag és fokhagymapor keveréke ízlés szerint
Recept:
A bagelben van valami otthonosság: kívül roppanós, belül puha és rugalmas, épp olyan, amit szívesen tépünk szét reggelire vagy uzsonnára egy forró tea mellé. Elkészítése érdekes, hiszen nemcsak kelni hagyjuk, hanem főzzük is.
- Az élesztőt a langyos vízben a cukorral felfuttatjuk, majd hozzáadjuk a lisztet, a vajat, az olívaolajat, a tojást és a sót.
- A tésztát simára és rugalmasra dagasztjuk, majd letakarva pihentetjük meleg helyen körülbelül egy órát, amíg a duplájára nem kel.
- Ezután 8–10 darabra osztjuk, gombócokat formálunk, majd mindegyik közepén ujjunkkal lyukat nyitunk, és karikává tágítjuk.
- Újabb 20-25 perc pihenés következik.
- Közben a vizet a szódabikarbónával és a cukorral felforraljuk.
- A bagel karikákat óvatosan beleengedjük, és mindkét oldalukat fél-egy percig főzzük.
- Papírtörlőn lecsepegtetjük, majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük őket.
- A tetejüket felvert tojással megkenjük, megszórjuk a szezámmagos-fokhagymaporos keverékkel, majd 200 °C-ra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük körülbelül 20–25 perc alatt.
Langyosan a legfinomabb, amikor a héj finoman roppan, a belseje pedig puha és illatos – igazi, otthon készült bagel.